İYİDEREBELEDİYESİ
KOCA ÇINAR RİZELİLERİN EMİCESİ, NİHAT METE ANISINA

KOCA ÇINAR RİZELİLERİN EMİCESİ, NİHAT METE ANISINA

12/08/2021
KOCA ÇINAR RİZELİLERİN EMİCESİ, NİHAT METE ANISINA
Aramızdan ayrılışının 18.Yılı (12 Ağustos 2003)

  Siyasi görüşü ne olursa olsun herkesin yardım istediği, mertliği, açık sözlülüğü ile tanınırdı. Hem devleti için, hem halk için çalıştı uzun yıllar. Halktan biri, halk adamıydı. “ipten adam alır” sözüne has bir kişi olarak binlerce vatandaşın işine koşmuş, muhtaca babalık etmişti .O kendisinin kimsenin anlatmasına ihtiyaç duymadan öylesine güzel anlatıyor ki; Bugün bile yaptıklarıyla, duruşuyla ve insanlığıyla… Rizelilerin sevgisini hiçbir zaman kaybetmedi…Zengin görünümlü bir fakir babasıydı. Garibanın hep yanındaydı. Bu işi hiçbir zaman reklam amaçlı kullanmadı. Siyaset baba mirasıydı. 1969 yılında İyidere Belediye Başkan adayı oldu… Rakiplerine fark atarak 32 yaşında İyidere Belediye Başkanı seçildi. Uzun yıllar iz bıraktığı siyaset sahnesinde asla çıkarı için değerlerinden vazgeçmedi…Nihat Mete’nin ismi Rize’yle özdeşleşti. 45 yıl siyasetin içinde bulundu, cezaevinden seçim kazanacak kadar sevilen bir siyasetçiydi. Rize’de kimin bir sıkıntısı olsa ona koşardı. Kapısı ve yüreği tüm Rizelilere her zaman ardına kadar açıktı. Hasta yatağında bile Rize’yi Rizelileri dert edindi. Ölümünün üzerinden 18 yıl geçti. 66 yaşında hayata veda eden Nihat Mete… Rize’nin kırk yıllık siyasi tarihinde imzası bulunan koca yürekli Reis. Öncelikli olarak ülkesinin bölünmez bütünlüğü ile birlik ve beraberliğine hassasiyet gösteren, hakimiyetin kayıtsız şartsız millete ait olması ve bu hakkın kimseyle paylaşılmaması gereğine inanan, hizmeti ülkenin her kişisine ve köşesine götürme sevdasında olan siyasi çizginin iyi bir temsilcisi..

 

    Başkanımızdan merhum Nihat METE anısına mesaj,

Senin açtığın yolda, memleket ve hizmet aşkıyla bize bıraktığın emaneti daha iyi yerlere taşımak için var gücümüzle çalışacağıma söz veriyorum. Bize öğrettiğin doğrular yürüdüğümüz yolda ışığımız, aşılmaz sandığımız zorluklar karşısında dik duruşun yol göstericimiz oldu ve olmaya devam edecektir.
    Ülkeye ve Rize’ye hizmet şevkini hiç kaybetmemiş, ömrünün sonuna kadar hemşerileriyle ve onların dertleriyle dertlenen EMİCEM ruhun şâd, mekânın cennet olsun!

 

Saffet METE

İyidere Belediyesi Başkanı