İYİDEREBELEDİYESİ
Tarihçe

Tarihçe

MÖ 700’lü yıllarda Miyetos’lularca kurulmuş zamanla sırasıyla Roma, Bizans ve Pontus Rum egemenliği altında kalmıştır. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1461 yılında Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Osmanlı dönemindeyken nahiye durumunda olan eski adı ‘Aspet’ olan ilçe, cumhuriyetin İlanından sonra bucak durumuna gelmiştir. 9.05.1990 tarih ve 3644 sayılı kanunla İlçe olmuştur.

Yayımlandığı Resmi Gazete :Tarih 20.5.2021  Sayı: 20523

 

İyidere ilçesi; Doğu Karadeniz Bölgesinde, Rize iline bağlı bir ilçe Belediyesidir. Yaklaşık yüzölçümü 25 kilometre karedir. Rize iline mesafesi 14 km'dir. Doğusunda yine Rize ilinin Derepazarı ilçesi (6km) Batısında ise Trabzon ilinin Of ilçesi (11 km) bulunmaktadır. Güneyinde Rize'nin Kalkandere ilçesi (16km), Kuzeyinde ise Karadeniz sahili vardır. Güneye gidildikçe rakım yükselir.

 

Kıyıda iklim iç bölgelerine göre daha ılımandır. Ortalama sıcaklık 14 derece, ortalama yıllık yağış miktarı ise metrekareye 230 kilogramdır.   İlçemizde 9 adet mahalle 7 adet köy oluşturmaktadır. Mahalleler  Sarayköy , Yalıköy , Çanakçeşme , Üstüpiler , Yapraklar , Fethiye , Fıçıtaşı , Hazar ve Merkez  mahalleleridir.